HOME CHEF ÜRETİM

Mevsiminde özenle ekilen ve hasat edilen ürünler seçilerek toplanır. En doğal hali korunarak hiç bir katkı maddesi katılmadan hijyenik ortamlarda işlemlerden geçirilir. Home Chef baharat son teknolojiye sahip modern tesislerde, hijyenik bir ortamda, gıda mühendisleri kontrolünde ISO 22000 kalite ve güvence sistemiyle ve T.S.E. TÜRK GIDA KODEKSİ Baharat tebliğine uygun olarak üretilmektedir.

Home Chef baharat ile doğadaki lezzet taneleri mutfağınıza en taze haliyle tadından ve kokusundan hiç bir şey kaybetmeden gelir.

Baharat kullanımı bir sistem ve uyum gerektirir. Rastgele, ölçüsüz olarak kullanılmamalıdır. Her baharatın birbiriyle uyumu ve yemeklere kattığı lezzetler de ayrıdır. Bu nedenle baharat karışımları yemeğin lezzetini bozmayacak şekilde ölçülendirilmelidir. Özellikle baskın kokulu baharatları karışımlarda kullanırken ölçüsüne mutlaka dikkat edilmelidir.

Baharatlar ile aromatik otlar arasında temelde büyük fark bulunmaz. Bir tanıma göre baharatlar: Aromatik köklerin, ağaç kabuklarının, meyvelerin ve tohumların kurutulmuş halleridir. Aromatik otların yemeye rayiha katması aranırken, baharatların kuvvetli bir tat vermesi istenir. Aromatik otlar güzel kokulu olmaları ile dikkat çekerken, baharatlar keskin tatları ile öne çıkarlar. Dikkat çekici diğer bir nokta ise baharatların tümümün egzotik kökenli olmasıdır. Amerika’nın tropikal bölgelerinden gelmiş olan “Yenibahar” dışında hemen hemen bütün baharatlar Uzak Doğu’nun tropikal bölgelerinde yetişmektedir.

Baharatlar yüzyıllardan beri ticarette çok önemli bir yer tutmuşlardır. Zor koşullarda çok uzak mesafelerden taşınan baharatlar, özellikle Batı ülkelerinde kıymetli bir ürün olarak satılmıştır. Biraz da bu yüzden yemeklerde baharat kullanımı yakın zamana kadar bir zenginlik göstergesi olarak kabul edilmiştir.